عرق هل

عرق هل

عرق هل      تاریخ درج: 1397/3/23

هل نوعی گیاه است که در مکان های حاده و گرم به دست می¬آید. این گیاه با نام علمی Elettaria cardamomum شناخته شده است. از نظر طب قدیمی هل گیاهی گرم و خشک می¬باشد. میوه هل همواره به رنگ های زرد، سبز یا سیاه و به صورت بیضی شکل وجود دارد دانه های مطبوع و معطری به رنگ قهوه ای در میوه هل وجود دارد که به عنوان ادویه و برای خشوبو کردن غذا ها و نوشیدنی ها از آن استفاده می¬شود. هل میوه‌ ای کوچک به اندازه بند انگشت با پوست تیره و دانه‌ های خوشبوست از تیره زنجبیل‌ ها و انواع مختلفی شامل هل سیاه، هل سفید و هل سبز دارد که نوع سبز آن عطر تندتری دارد. هل یکی از چاشنی‌ های معطر مورد استفاده در بعضی از غذاها، نان ‌ها، شیرینی‌ ها و به‌خصوص مرباها، هل است. هندی‌ ها و پاکستانی‌ ها بیشترین مصرف ‌کننده‌ های هل در جهان هستند.

اثر اشتها آور و عطر و بوی خوب هل باعث شده است که این دانه به یکی از بهترین طعم دهنده ها برای انواع دسر ها ، غذا ها و نوشیدنی ها تبدیل شود، در بسیاری از کشور ها این دانه برای تهیه انواع نان ها و شیرینی ها و برخی از نوشیدنی ها به کار میرود. در بسیاری از غذا های ایرانی نیز از هل کوبیده یا خرد شده برای خوشبو و خوش طعم کردن آنها استفاده می­شود.

عرق هل یکی از مایع هایی است که از دانه هل بدست میاید . برای تهیه عرق باید دانه آن مقداری به جوش بیاید و سپس بخار حاصل از آن را با روش تقطیر سرد کرده و مایع بدست آمده همان عرق هل میباشد که دارای عطر و بوی بسیار مرغوبی میباشد همچنین بیشتر خواص دانه هل در آن گنجانده شده است . شما میتوانید این عرق گیاهی را با عرق های دیگری همچون عرق بیدمشک مصرف کنید تا تمامی خواص را به بدن خود اضافه کنید.

مخلوط کردن ۱واحد عرق هل با دو واحد آب در استکان پس از غذا می­تواند به هضم غذا و گوارش بهتر آن کمک بسیاری کند و همچنین هم برای از بین بردن بوی بد دهان می­توانید از این عرق خوشبو استفاده کنید.

عرق هل دارای قابلیت گرما بخشی می­باشد و معده و روده ها با خوردن این عرق گیاهی تقویت خواهند شد. عرق هل اشتها شما را تحریک میکند و همچنین نیز برای هضم کردن غذا بسیار مناسب می­باشد. نوشیدن عرق گیاهی هل میتواند به تسکین کولیت کمک میکند همچنین در صورت داشتن سوء هاضمه می­توانید از این عرق گیاهی برای جلوگیری و رفع آن استفاده کنید این عرق گیاهی همچنین باعث رفع خستگی و بی­حالی و همچنین حالت تهوع می­شود و در صورت مصرف آن می­توان از ترشح زیاد اسید معده نیز استفاده کرد.

شما می­توانید برای تسکین درد قلب از این ماده استفاده کنید عرق هل به دلیل قابلیت گرما بخشی می­تواند قلب شما را به مقدار بسیار زیادی تقویت کند.

 

عرق گیاهی هل علاوه بر این بادکشن نیز هست و می­تواند گازهای سمی معده و روده را خارج سازد. برای تقویت بدن و جلوگیری از آثیب پذیر بودن آن میتوانید از این عرق استفاده کنید ، زخم دهان را برطرف می­کند بدین منظور شما میتوانید عرق هل را در دهان خود قرقره کنید تا زخم های دهانتان به صورت کامل پاک شود.

این ماده به دلیل اینکه خود ماده­ای خوشبو و معطر است اگر به مصرف برسد می­تواند دهان شما را نیز خوشبو و معطر کند برای اینکار بعد از غذا مقداری از آن را با آب مصرف کنید.

اگر گوشتان درد می­کند می­توانید گرده هل را داخل گوش بریزید پس از چند دقیقه اثری از درد دیده نمیشود.

دمای بدن را به حالت تعادل می­رساند و تب را پایین میاورد. اگر سرما خورده باشید می­توانید به جای مصرف قرص های شیمیایی از این داروی موثر استفاده کنید. این عرق گیاهی همچنین برای رفع بیماری های چشم مفید می­ باشد.

 

 

 

 

   قیمت ارزها

   قیمت سکه و طلا