سِرمِه دوزی

سِرمِه دوزی

سِرمِه دوزی      تاریخ درج: 1397/1/29

سِرمِه دوزی یا ملیله دوزی هنری می باشد که در آن انواع ملیله های ی فلزی تابیده و فنری شده بر روی پارچه ‌های نفیس محکم همچون ترمه دوخته می شود. سِرمِه ‌دوزی یکی از هنرهای سنتی رودوزی ایرانی می باشد. به علت تلائلو خاص این پارچه دارای طرفدار بسیاری است. با توجه به دوخت های تزئینی لباس سربازان دوران هخامنشی می توان دریافت که سرمه دوزی دارای قدمت بسیاری می باشد.

روش نگه داری پارچه سرمه دوزی شده

پارچه های سرمه دوزی شده را می توان در مقابل رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه مستقیم و مداوم خورشید، سفیدکننده های شیمیایی و اشیای برنده محفاظت کرد و برای شست و شوی از آب و صابون و شوینده های معمولی و غیر اسیدی استفاده می شود .

 

طرح سرمه دوزی

در سرمه دوزی نقش و طرح های گوناگونی بر روی پارچه وجود دارد که از میان آنها می توان به انواع گلهای گلدانی، محرماتی راست و کج، انواع بته جقه ای ها، گل وبته، گل‌های شاه‌عباسی، گل بادامی، نقوش حیوانی و انسانی، طاووس و ... اشاره نمود.

 

انواع دوخت

انواع دوخت سرمه دوزی روی پارچه شامل زنجیره‌ای، برگ دوزی، جناغی، دور دوزی، مار پیچ الوان روی زنجیره، دوخت ساتن، دوخت مورب، ساقه دوزی، بست دوزی، دندان موشی و زیگزاگ‌های مختلف می باشد.

 

کاربرد سرمه دوزی

سرمه دوزی کاربرد های فراوانی از قبیل تزئین لباس، پرده‌های مجلل تالارها، سر آستین‌ها، یقه ی لباس و حاشیه ی روسری، رو رختخوابی انواع تابلوهای تزیینی،سفره عقد، جهیزیه عروس، سجاده رومیزی، کوسن و... دارد.

 

 

 

 

   قیمت ارزها

   قیمت سکه و طلا