سوزن دوزی

سوزن دوزی

سوزن دوزی      تاریخ درج: 1397/1/29

سوزن دوزی یا رودوزی روی لباس هنری است که از دوختن نقوش و تصاویر سنتی برای زیباتر کردن سطح پارچه های ساده مورد استفاده قرار می گیرد. رودوزی های سنتی گروهی از صنایع دستی محسوب می شوند که در صنعت نساجی کاربرد دارند. مواد اولیه ی مصرفی آن شامل پارچه ، نخ ، سوزن می باشد. با توجه به ظرافت و زیبایی در این هنر دستی مهمترین تولید کنندگان این هنر بانوان می باشند. در ایران این هنر بسیار کهن و دارای قدمت بالا می باشد.

انواع طرح سوزن دوزی

طرح شکسته:سوزن دوزی هایی که دارای خطوط شکسته می باشند.

طرح گردان:سوزن دوزی هایی که دارای خطوط منحنی می باشند.

 

نقش‌ های گیاهی در سوزن دوزی

در پارچه هایی که روی آنها سوزن دوزی کار می شود نقوش گیاهان و گل‌ها در کنار موضوعات تزئینی دیگری می باشند که گل‌ها در رودوزی ها به شکل منظم و خاص و به صورت تک، دسته گل های افشان و چند شاخه ای دوخته می شوند و دارای تکرار می باشند.

 

نقش‌ های حیوانی در سوزن دوزی

برخی دیگر از پارچه های سوزن دوزی شده دارای نقش پرندگان وسایر جانوران می باشند و حیواناتی که در نقوش به کار می روند در کنار نقوش دیگر مانند گیاهان و گل ها قرار می گیرند و طرح آن شامل پرندگانی مانند طاووس و حیواناتی نظیر آهو، انواع گیاهان و اسلیمی‌ها جهت تزئین، طرح گل و مرغ که ریشه در هنر ایران دارد نیز بر روی پارچه‌ها رودوزی می شوند.

سوزن دوزی باکیفیت روی پارچه ها، دارای بخیه هایی یکسان و کوتاه و متراکم می باشند که باعث می شود سطح پارچه مشخص نشود و بدون جمع شدگی و کیس مشاهده شود.

 

 

 

 

   قیمت ارزها

   قیمت سکه و طلا