سرامیک سازی

سرامیک سازی

سرامیک سازی      تاریخ درج: 1397/1/27

سرامیک صنایع هنری می باشد که یک سوم صنایع موجود دنیا را تشکیل داده و از انحاء با مواد اولیه سیلیکاتی ساخته می شود که در درجات حرارت معین پخته و محکم شده است. در سرامیک سازی از انواع خاک رس انواع کائولن انواع کوارتز و کوارتزیت و انواع فلدسپات و گاهی موادی از قبیل کربنات کلسیم و اکسید روی و تالک به کار می‌رود. در دوره هخامنشیان آثار ارزنده‌ای از سرامیک برای ما به یادگار گذاشته اند که با ارزش‌ترین آثار سفالین آن عصر دنیا می‌ باشد. سفال، چینی، آجرهای نسوز و معمولی، کاشی، لوازم بهداشتی ، وان و دستشویی، لعاب مینا سازی و بسیاری دیگر از صنایع سیلیکات همه جزو فن سرامیک محسوب می‌گردد.

محصولات سرامیکی از دو قسمت تشکیل شده اند:

یکی قسمتی که بدنه سرامیک را در بر دارد و دیگری قسمتی که با لعاب شفافیت رنگ و نقش به محصول می دهد.

 

لعاب کاشی و سرامیک:

لعاب ها مواد معدنی و سیلیسی می باشند که مانند یک لایه شیشه ای نازک سطح خارجی سرامیک را می پوشانند و دارای دو عملکرد تزئینی و کاربردی می باشند که علاوه بر آراسته کردن شی آن را درخشنده، صاف و زیبا و هم چنین ضد آب و ضد شیمیایی می کند.

 

مواد اولیه لعاب

مواد اولیه لعاب سنگ چخماق، فلدسپات و کائولن می باشد که همه آنها در طبیعت پیدا می‌شوند، ولی سایر مواد لعاب (اکسید ها، سیلیس، آلومین) از طریق مراحل شیمیایی تهیه می‌ شود.

 

کاربرد سرامیک ها:

در تولید وسایل بهداشتی و مصالح ساختمانی نظیر انواع آجر، سفال های تزئینی داخل و خارج ساختمان، سفال های بام ساختمان، سفالهای ضد اسیدی، کف سازی و نماسازی و... کاربرد دارد.

 

 

 

 

   قیمت ارزها

   قیمت سکه و طلا