صنایع شیشه و بلور

صنایع شیشه و بلور

صنایع شیشه و بلور      تاریخ درج: 1397/1/27

صنایع شیشه و بلور یکی از زیباترین و پر کاربرد ترین صنایع دستی ایران می باشد. با توجه به این که شیشه مایعی است سرد شده و شفاف، پشت آن کاملا قابل رؤیت می باشد و نور را به خوبی از خود عبور می دهد مواد اصلی تشکیل دهنده آن شامل سیلیس، آهک و کربنات دو سود می باشند که در ساخت و تهیه لیوان، گلدان، کاسه، و سایر ظروف مصرفی یا تزیینی کاربرد دارد، ظروفی که از روزگاران پیشین به دست آمده دلیل بر وجود صنعت شیشه در ادوار بسیار دور و حتی پیش از میلاد می باشد.

ویژگی های شیشه و بلور

شیشه ماده ای خالص و سالم می باشد که در صورت استفاده فراوان خاصیت خود را از دست نمی دهد. خواص مکانیکی شیشه باعث مقاوم شدن شیشه می شود که سطوح‌ داخلی‌ و خارجی‌ ظروف‌ صاف‌، یکنواخت‌، صیقلی و عاری از ترک خوردگی می باشند و هم چنیم خواص شیمیایی موجود در آن باعث می شود در مقابل اسید ها (به جز اسید فلوئیدریک) و باز ها دارای مقاومت باشند.

شیشه ها با وجود خواص نوری باعث انعکاس، شکست، پراکندگی و عبور نور می شود که در مقاصد مختلف از جمله ساختمان، معماری، حمل و نقل و ارتباطات، تجهیزات علمی و تجهیزات پزشکی کاربرد فراوانی دارد.

ظروف شیشه ای به دلیل منتقل نکردن بو، رنگ و مزه به موادی که با آن در تماس می باشد برای نگهداری از چای خشک، پودر قهوه، اودیه جات و گیاهان خشک مناسب می باشند.

هم چنین از ظروف رنگی می توان برای نگهداری اسانس های میوه ها و سبزیجات استفاده کرد زیرا این اسانس ها به کمک حلال های قوی استخراج می شوند و بسیار فرارند که وجود حلال این اسانس ها باعث تخریب ظروف فلزی و ظروف پلاستیکی و تغییر حالت اسانس می شود. ظرف شیشه ای فاقد هر گونه‌ حباب‌ می باشد، حباب در ظروف شیشه ای افزایش خطر شکنندگی آن را بالا می برد.

 

 

 

 

   قیمت ارزها

   قیمت سکه و طلا