مسجد مشیرالملک

مسجد مشیرالملک

مسجد مشیرالملک      تاریخ درج: 1397/1/22

ساخت این مسجد به دستور حاج میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک والی فارس در سال 1264 هجری قمری آغاز و در سال 1274 هجری قمری پس از 10 سال به پایان رسید. این مسجد از دید استحکام و معماری مانند مسجد وکیل است. ساختمان مسجد دارای چند شبستان و چند حجره دو طبقه است. در ناحیه غربی مسجد، طاقنمایی بلند وجود دارد و در پشت آن، شبستان اصلی مسجد قرار دارد. در بالای این اتاق، ساعتی زیبا دیده می شود. محراب مسجد مشیرالملک به گونه زیبایی کاشی‌کاری شده و درون آن نیز بر روی سنگ مرمر سوره توحید را با خط نسخ زیبا نوشته‌اند.

 

"میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک" وزیر فارس در دوره قاجار مسجدی زیبا و مستحکم را بنا نهاد. ساخت این مسجد ده سال به طول انجامید. مسجدی با سه شبستان و چند حجره دوطبقه می‌باشد. این مسجد از بناهای دوران قاجار است که در محله قدیمی «سنگ سیاه» (محله ارامنه) شیراز، در خیابان قاآنی قرار گرفته است.

کاشیکاری های محراب مسجد مشیر و کتیبه ی سنگ مرمر مزین به سوره توحید داخل محراب بسیار زیبا و دیدنی است. سر در مسجد مشیر در ضلع شرقی آن قرار دارد و به یک هشتی خاص متصل می‌شود. این هشتی به حیاط مسجد دید دارد و به دو راه تقسیم می‌شود. راه سمت راست به حیاط سرویس بهداشتی و چایخانه و راه پله شاه نشین مردانه و سمت چپ به سرویس بهداشتی و چایخانه و راه پله شاه نشین زنانه منتهی می‌شود.

آدرس: خیابان قاآنی کهنه - دربند مشیر

 

 

 

 

 

   قیمت ارزها

   قیمت سکه و طلا