گلیم، بافته های داری و صنایع دستی

گلیم، بافته های داری و صنایع دستی

گلیم، بافته های داری و صنایع دستی      تاریخ درج: 1397/1/15

گِلیم یا پَلاس یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند بافته می‌شود و عموماً به عنوان فرش کاربرد دارد.ساده ترین نوع گلیم، گلیم محرمات است که رنگهای مختلف به صورت نوار درجهت عرض گلیم ، بافت راه راه ایجاد می کنند.

راه های شناخت گلیم مرغوب

برای شناخت گلیم مرغوب آن را پیچیده و فشار میدهیم در این صورت استحکام آن مشخص می شود و هر گلیمی که دارای پودهای بیشتر و متراکم تری باشد، در برابر کشش مقاومت نشان می دهند و گلیم‌های دارای پود کم، به آسانی کشیده و ازهم باز می‌شود در این صورت نامرغوب هستند . گلیم مرغوب هیچ گونه شیاریا سوراخی در حد فاصل رنگ های آن وجود ندارد و دارای رنگی ثابت در برابر نور خورشید و شست‌وشو می باشد که در صورت تغییر رنگ گلیم نامرغوب می باشد. بافندگان روستایی، معمولاً در لبه‌های خارجی گلیم، حاشیه‌ ای با موی بز به رنگ سیاه می بافند این کار باعث استقامت گلیم می شود . هرچه گلیم سبک‌‌تر باشد، از مرغوبیت بیشتری برخوردار است و دارای تار و پود ظریف‌ تری می باشد.

تفاوت قالی و گلیم

قالی براساس نقشه بافته می شود در حالی که نقوش گلیم در بیشتر مناطق تولید، از خلاقیت ذهنی بافندگان و متأثر از حالات روحی و خلقیات فردی آنها می باشد.

گلیم به شکل سنتی‌اش، معمولا برای پوشاندن زمین، دیوار و یا رواندازی برای حیوانات باربر استفاده می‌شود؛ ولی امروزه به عنوان یک پوشش مدرن برای زیباتر کردن خانه استفاده می شود.

انواع گلیم در ایران

گلیم ایل شاهسون، گلیم لری، گلیم هرسین، گلیم بلوچ، گلیم خمسه، گلیم سنه، گلیم قشقایی، گلیم افشار، گلیم زرند، گلیم ترکمنی

 

 

 

 

   قیمت ارزها

   قیمت سکه و طلا