اختصاص ۳ هزار جلد کتاب برای توزیع در مناطق عشایری استان فارس

اختصاص ۳ هزار جلد کتاب برای توزیع در مناطق عشایری استان فارس

اختصاص ۳ هزار جلد کتاب برای توزیع در مناطق عشایری استان فارس     

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از اختصاص ۳ هزار جلد کتاب برای توزیع در مناطق عشایری به طرح «سفیران کتاب» در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ آیین رونمایی از طرح «سفیر کتاب»، طرح جامع کتاب‌رسانی به مناطق عشایری استان فارس امروز، ۲۱ آبان‌ماه با حضور صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ روح‌الله بهرامی، مدیرکل امور عشایر فارس؛ علی‌رضا بهرام‌پور، مدیر آموزش و پرورش عشایری؛ روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و ۳۱ سفیر کتاب فارس در سالن کتابدار برگزار شد.
در این نشست علاوه بر تشریح شرایط این طرح، از لوگو سفیر کتاب و کیف های مخصوص ارسال کتاب به مناطق عشایری رونمایی شد.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین رونمایی از طرح «سفیران کتاب» که به‌مناسبت هفته کتاب برگزار شد، گفت: کتابخانه‌های عمومی با اجرای برنامه‌های در حوزه عشایر، به جامعه‌ای وسیع و بزرگ خدمات‌رسانی خواهند کرد.
وی با بیان اینکه اداره‌کل ارشاد فارس ۳ هزار جلد کتاب را برای توزیع در مناطق عشایری به سفیران کتاب خواهد داد، اضافه کرد: سفیران در جای جای استان خواهند بود و جاهایی که دسترسی به امکانات و منابع کمتر است، رسالت به دوش آن‌هاست تا حوزه کتابخوانی را گسترش دهند. مسئولان نیز پا به پای سفیران، ضروریات لازم را فراهم می‌کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تأکید بر اینکه هیچ‌یک از رسانه‌ها نتوانسته‌اند جای کتاب را در فرهنگ‌سازی بگیرند، گفت: وزارت ارشاد در چند سال اخیر تلاش کرده است با اجرای جشنواره‌های کتاب محور از جمله انتخاب پایتخت کتاب، بحث کتاب‌خوانی را گسترده‌تر کند.
سهرابی اضافه کرد: این جشنواره‌ها باعث شده است که حرکت دو چندان شود و در روستاها و شهرها موجی ایجاد شد تا فرهنگ کتاب را گسترش دهند. در استان فارس همه دستگاه‌ها در حوزه کتاب با هم در یک راستا هستند به همین دلیل فارس جایگاه خوبی را در حوزه کتاب‌خوانی در کشور کسب کرده است.
وی در پایان تأکید کرد: هرچه بتوانیم به ویژه در روستاها برای کمک به ترویج کتاب و کتابخوانی انجام می‌دهیم تا طرح سفیران کتاب موفق ظاهر شود.

منوچهری در ابتدای این نشست با اعلام اینکه طرح سفیر کتاب از مهم‌ترین برنامه‌های هفته کتاب است، این برنامه را سفیر کتاب را اقدام مهمی در حوزه خدمات‌رسانی کتاب و کتاب‌خوانی به عشایر توصیف کرد و گفت: مقدمات اجرای طرح سفیر کتاب از سال گذشته آغاز شده است. این برنامه با ۳۱ داوطلب به‌عنوان اولین سفیران کتاب به‌صورت پایلوت در فارس اجرا می‌شود و قابلیت گسترش در کشور را دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس با اشاره به اینکه پیش از این، طرح «ایل هم می‌خواند» در حوزه عشایر اجرا شد، افزود: ایل هم می‌خواند طرحی بود که مورد تقدیر کشوری قرار گرفت، اما پس از اجرا به‌صورت شایسته پیگیری نشد و امکان انتخاب کتاب برای عشایر کم بود و نیازهای اطلاعاتی عشایر را پوشش نمی‌داد.
وی به شیوه اجرایی این طرح نیز اشاره کرد و گفت: در فاز اول این برنامه ۳۱ سفیر معرفی شده‌اند که این سفیران در بیست منطقه و پانزده شهرستان پراکنده‌اند. این طرح بیش از هفت هزار دانش‌آموز راتحت پوشش قرار می‌دهد. برای تمام افراد کارت عضویت صادر می‌شود و به‌صورت رایگان تمامی خدمات در اختیار اعضای طرح قرار خواهد گرفت که همراه این کارت می‌توانند از دیگر برنامه‌های اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس بهره‌مند شوند.
منوچهری ادامه داد: محدودیت سنی برای عضویت در این طرح وجود ندارد و تمام امکاناتی که برای یک نفر در شهر وجود دارد قابل استفاده برای عشایر می‌شود.
وی، استمرار و امکان انتخاب کتاب برای کتابدار را از مهم‌ترین ویژگی‌های سفیر کتاب برشمرد و گفت: با نصب نرم‌افزار سامان بر گوشی‌های همراه سفیران، اعضا می‌توانند خود در منابع کتابخانه‌ها جست‌وجو کنند و به هر کدام از کتاب‌های موجود در کتابخانه معین را سفارش دهند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با ابراز امیدواری از اینکه طرح سفیر کتاب را در مناطق بیشتری اجرایی کنیم، گفت: سال آینده عملکرد این طرح بررسی می‌شود و سفیران و اعضای برتر در این طرح تجلیل خواهند شد.

«سفیر کتاب» در راستای طرح جامع فرهنگی عشایر است
روح‌الله بهرامی، مدیرکل امور عشایر استان فارس نیز در ادامه با تصریح اینکه فارس بیشتری جمعیت عشایری کشور را دارد، گفت: بیش از صد و پنجاه هزار نفر جمعیت عشایر استان فارس است که دوازده و نیم درصد از کل جامعه عشایر ایران را تشکیل می‌دهد، اما به دلیل پراکنده بودن عشایر، خدمت‌رسانی به آن‌ها کار دشواری است.
وی، عشایر را ظرفیت عظیمی فارس خواند و اضافه کرد: عشایر هم در زمینه اقتصادی و هم در حوزه سیاسی و اجتماعی تأثیرگذارند، لذا اهمیت کار فرهنگی در عشایر بسیار زیاد است. آموزش عشایری سابقه طولانی دارد که حاصل آن رشد هزاران فرهیخته و دانشمند در جامعه عشایر بوده است.
بهرامی همچنین با اشاره به اهمیت طرح کتاب‌رسانی به مناطق عشایری گفت: «ایل هم می‌خواند» و «سفیر کتاب» در راستای طرح جامع فرهنگی عشایر است و سفیران کتاب به عنوان لایه‌های ارتباطی در اطلس عشایر فارس قرار می‌گیرند.

 

 

۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۲۱:۰۱

پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس |

   قیمت ارزها

   قیمت سکه و طلا